آموزشگاه ماهدیس

شینیون چیست؟

وقتی برای اولین با کلمه شینیون را می شنوید از خود می پرسید شینیون چیست؟
شینیون در زبان انگلیسی Chignon به معنای گیسو و یا موی پرپشت است.
شینیون اینگونه که در زبان فارسی و در میان آرایشگران وبانوان رایج است به معنای فرم دادن و جمع کردن موی سر به صورتی خوش فرم و زیباست.
برای این نوع فرم دادن به موی سر گاهی از ابزار و وسایل خاصی استفاده می‌شود که ممکن است ساده و در دسترس و یا حرفه ای و غیر معمول باشد.
از ابزار ساده شینیون میتوان به کش سر، گیره سر، تل سر، تور شینیون، کلیپس مو و موارد مشابه اشاره کرد. از ابزار حرفه‌ای و پیشرفته شینیون می‌توان به انواع بیگودی، تورهای نامرئی، گیره مویی، پروتزهای اسفنجی، موهای دسته ای اضافه، چوب شینیون و موارد این‌چنینی اشاره کرد.
یک شینیون تمیز و زیبا مستلزم یک براشینگ خوب وپوش درست می باشد و کار شینیون را ساده تر می کند.

نکته ای درباره شینیون :

پیدا نبودن سنجاق هم بسیار مهم است ٬ این موضوع که ٬ به کار بردن سنجاق زیاد در شینیون آن را محکم تر نگه می دارد ٬ اشتباه است٬ باید با حداقل استفاده از سنجاق ٬ شینیونی زیبا و حرفه ای داشته باشیم. برای موهای کم پشت هم می توان از روشهای اضافه کردن مو ٬ استفاده از پروتز و… استفاده کرد ٬ که به کار بردن آنها به کمی تجربه و ظرافت احتیاج دارد.

شینیون چیست؟
شینیون چیست؟

در مورد شینیون مو بیشتر بدانیم :

مبحث دیگر در مورد شینیون استفاده از محصولات فرم دهنده هستند٬ مانند انواع ژل ها ٬ کرم های مو٬انواع اسپری های مو٬ چسب مو و… است که هر کدام کار بخصوصی را انجام می دهند و برای هر قسمت و در هر شینیونی و همچنین جنس موها٬ بسته به تجربه فرد از این مواد استفاده می کنند.از طرفی خواسته مشتری هم در انتخاب موادی که ما در شینیون به کار می بریم تاثیر دارد. مثلا اگرفردی بعد از براشینگ نمی خواست موها یش محکم و سفت باشد ٬ باید از اسپری های خیلی ملایم که از چسبندگی کمی برخوردار هستند استفاده کرد که در حین اینکه٬ حالت مو براشینگ شده را حفظ می کند ، نرم و لخت بودن آنرا نیزتضمین کند.در بین انواع مختلف مدل دهنده ها اسپری مو طرفداران بیشتری دارد ٬ به طوری که در رده محصولات مراقبت از مو بعد از شامپو ٬ بیشترین فروش ٬از آن این محصول بوده است.
با تغییرات در معیارها و ملاک‌های زیبایی در هر دوره تاریخی نوع خاصی از مدل مو و شینیون ترویج پیدا می‌کند و در اصطلاح “مد” می‌شود.
طی چند سال اخیر شینیون از نظر اجرا در ترکیب با انواع بافت مو و شینیون های باز و نیمه باز پیشرفت چشمگیری کرده و همچنین از جایگاه خاصی برخوردار شده است.
یعنی در مراسم جشن و شادی رسمی مانند عروسی، نامزدی، تولد، سالگرد ازدواج و … بانوان فارق از مد بودن نوع موی مد شده و رایج از شینیون برای زیباتر شدن و آراستن موی سر خود بهره می برند و با توجه به معیارهای جاری روز شینیون خود را متفاوت اجرا می‌کنند.
حضور آرایشگران و پیرایشگران حرفه‌ای در این هنر باعث به وجود آمدن انواع پیشرفته و پیچیده‌ای از شینیون شده که این بخش از هنر آرایشگری بانوان را به یک شاخه تخصصی تبدیل کرده.
در نتیجه هنرجویانی که در پی آموختن شینیون هستند باید در محضر اساتید این حرفه دوره های لازم را بگذرانند و در نهایت به کسب مدرکی معتبر در این شاخه آرایشی نائل شوند.
در کشور ما نیز برای شینیون از طرف سازمان فنی و حرفه ای بعد از گذراندن دوره مربوطه در آموزشگاه های معتبر و تایید شده از سوی این ساز مان مدرکی صادر می‌شود که اعتبار بین المللی دارد.

انواع مدل های مختلف شینیون

به طورکلی شینیون هم برای آراستن و زیباتر کردن موهای کوتاه و هم برای موهای بلند انجام می شود. این روش آرایش مو که هم به صورت بسته شامل جمع کردن موها به طور کامل و با مدل های مختلف پشت سر می باشد و هم به صورت باز که شامل حالت دادن موها با روش های مختلف مانند فر کردن یا بافتن آنها و اضافه کردن گیره و سنجاق سر به آنها می باشد و بیشتر در بین خانم های جوان طرفدار دارد ، انجام می شود. آرایشگران همچنین بر طبق درخواست مشتری شینیون مو را به صورت نیمه باز نیز انجام می دهند که در طی آن قسمتی از موها پشت سر جمع شده و قسمت دیگر با آرایش های خاص باز می ماند.
برخی از محبوب ترین مدل های شینیون مو عبارتند از:

شینیون خطی

یکی از روش های جدید ، زیبا و خیره کننده شینیون مو، شینیون خطی که جذابیت خاصی به موها بخشیده و یک مدل مناسب برای شرکت در جشن ها و مجالس عروسی است در شینیون خطی آرایشگر موها را با تکنیک و ظرافت های خاص فرم داده و با استفاده از متد های خاص آنها را به صورت خطی در می آورد و با استفاده از تافت یا چسب مو آنها را ثابت می کند.

شینیون اروپایی

یکی از ساده ترین نوع شینیون، اروپایی است در این روش آرایشگران برخلاف سبک شینیون های شرقی، موهای فرد را بسیار ساده تزیین می کنند و بر روی شینیون از تاج و تور یا گیره های پر زرق و برق نیز استفاده نمی کنند.
شینیون اروپایی برای کسانی که مدل های شلوغ یا استفاده از موی مصنوعی و سنجاق و تور روی موها خوششان نمی آید ایده آل است.

شینیون مو حرارتی

نوع دیگر شینیون مو است که با استفاده از دستگاه های حرارتی مانند بابلیس ، ویو ، اتوی مو یا سشوار ایجاد می شود و آرایشگر با استفاده از این دستگاه ها و حرارت دادن زیاد به موها آنها را حالت می دهند و بر طبق سلیقه مشتری موها را جمع نموده یا آنها را شل می بندد.

شینیون ترکیب با بافت

یکی از مدل هایی که باعث پرتر به نظر رسیدن موها می شود شینیون ترکیب شده با بافت است. بدین منظور آرایشگر پس از حالت دادن به موها قسمتی از مو مانند موی جلوی سر را شل می بافد تا در عین زیبایی بیشتر باعث پر و حجیم تر به نظر رسیدن آنها نیز شود

شینیون گرد

در این نوع شینیون مو برای اینکه موها پرتر به نظر برسند یک پروتز گرد در مرکز یا پشت سر قرار داده می‌شود و موها حول محور این پروتز حالت داده می شوند . با توجه به اینکه در شینیون گرد موها در حالت های مختلف حالت داده می شوند جزء مدل های شلوغ به نظر رسیده بنابراین زیبایی خیره کننده ای نیز دارد. از آنجایی که شینیون گرد باعث حجیم تر به نظر رسیدن موها می شود یک مدل مناسب برای کسانی است که فرم صورت مستطیلی دارند که برجسته به نظر رسیده و با این مدل مو می توانند توجه را به موها به موها منعطف کنند.

شینیون عروس

بسیاری از خانم ها به دلیل این که موهای کوتاهی دارند یا بر طبق علایق شخصی ترجیح می دهند در روز عروسی خود موهایشان شینیون شود. برای اینکه آرایشگر بتواند مناسب ترین مدل شینیون عروس را انتخاب کند باید مهارت و تجربه زیادی در این کار داشته و بتواند موهای کوتاه را نیز با اضافه کردن موی مصنوعی به شکل فریبنده‌ای بیاراید.

شینیون موی جلوی سر

افرادی که موهای بلندی دارند یا افرادی که در مراسمات حجاب دارند و تنها جلوی موهای آنها بیرون است ترجیح می دهند تنها جلوی موهای خود را شینیون کنند . در این حالت می توان از مدل های شینیون جلوی موی سر استفاده کرد . رایج ترین مدلی که برای این نوع شینیون استفاده می شود بافتن موهای جلوی سر به سبک های مختلف است که باعث زیباتر به نظر رسیدن صورت می شود.

آموزش آرایشگری با اعطای مدرک معتبر فنی و حرفه ای

آموزشگاه آرایش و پیرایش ماهدیس ، برگزار کننده دوره های مختلف آرایشگری از مبتدی تا فوق حرفه ای ، با 30 سال سابقه

✵ اعطای مدرک معتبر فنی و حرفه ای برای استخدام یا تاسیس سالن زیبایی
✵ اعطای مدرک قابل ترجمه و معتبر بین المللی برای مهاجرت

برای مشاوره و اطلاع از شرایط دوره ها با ما تماس بگیرید (کلیک کنید)

17 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *