آموزشگاه ماهدیس

هایلایت مو چیست و چه انواعی دارد؟

هایلایت مو (ایجاد تکه های روشن مو در لا به لای موهای تیره) یکی از تکنیک های پر طرفدار در لاین تخصصی رنگ مو در سالن های زیبایی می باشد که در مقابل آرایش های معمولی جذابیت بیشتری دارد. تنوع رنگ های مورد استفاده به همراه خلاقیت آرایشگران سبب ایجاد مدل های متنوعی در این تکنیک شده است .برای هایلایت مو کافی است به یک سالن زیبایی و یک متخصص رنگ و مش مراجعه نمایید تا نتیجه خوب و عالی را در زیبایی مو و چهره تان کسب کنید . در دنیای هایلایت مو تنوع مدل ها و لایت ها بسیار بالاست به همین دلیل در ادامه هر یک از لایت های رایج در سالن های آرایشی را به شما معرفی می نماییم.

هایلایت مو :

باید برای ایجاد تکه های روشن مو در لا به لای موهای تیره باید از رنگی استفاده کنیم که تکه های روشن سه درجه روشن تر از موهای زمینه باشد .برای این عمل و هایلایت موهای کوتاه از روش فویل و کلاه می توان استفاده کرد .
در روش کلاه برای ایجاد تکه روشن در بین موها رشته های نازک مو از روزنه های کلاه بیرون آورده شده و توسط رنگ موی مورد نظر مشتری مو رنگ می شود. سپس این رنگ ها پاک شده و کلاه برداشته می شود و بدین ترتیب موهای هایلایت شده به صورت نامنظم و زیبا در لابه لای موهای تیره خودنمایی خواهند کرد.
در روش فویل ،آرایشگر فویل ها را به شکل مستطیل و کمی بلند تر از طول موها برش می زند سپس تکه هایی که قصد روشن کردنشان را داریم پس از رنگ کردن درون فویل ها گذاشته می شوند .این مدل از هایلایت مناسب موهای رنگ شده با پایه 6 به بالا می باشد . در این روش پس از برداشتن فویل ها تکه های روشن مو به شکلی کاملا منظم و خط کشی شده می باشد.

لو لایت :

لولایت در لغت به معنای تابش خورشید بوده و در عمل تکنیک انواع لولایت کاملا مخالف روش هایلایت می باشد .در این روش بر روی موهایی با زمینه روشن تکه هایی تیره رنگ در می آوریم .برای انجام این تکنیک نیز می توان از دو روش کلاه و فویل استفاده کرد .بنابراین می توان گفت تکنیک لولایت در موارد زیر کاربرد داشته و برای افراد زیر مناسب است:

افراد دارای موهای روشن

افرادی که پس از رنگ کردن موها ،موهایشان دچار زردی یا بدرنگی شده است.
در صورت رشد موهای رنگ شده می توان بدون ترمیم دکلره، جهت یکدست شدن و تناسب رنگ موهای شخص از این تکنیک استفاده کرد.

هایلایت مو چیست و چه انواعی دارد؟
هایلایت مو چیست و چه انواعی دارد؟

انواع لولایت

سان لایت چیست؟

سان لایت در لغت به معنای ایجاد تکه های بلوند بسیار روشن در زمینه روشن مو می باشد .برای ایجاد سان لایت متخصص رنگ و مش با استفاده از رنگ بلوند بسیار روشن تکه های روشن تری از رنگ زمینه در لا به لای موهای فرد در می آورد .و یا این که در افراد دارای رنگ زمینه روشن از رستنگاه مو تا تاج سر را به شکل بیضی جدا کرده و دکلره کامل می کند. انجام سان لایت بر روی زمینه تیره مو نیز امکان پذیر بوده و زیبایی های خاص خود را به همراه خواهد داشت.در زیر عکس سان لایت مو را مشاهده می فرمایید:

مون لایت

تکنیک مون لایت کاملا بر عکس تکنیک سان لایت انجام می شود.برای انجام مون لایت بیضی بالای سر از رستنگاه مو تا تاج سر تیره و قسمت زیرین موها به رنگ بلوند آغشته می شود. مون لایت طرفداران بسیار کمی داشته و تنها برخی سلایق این تکینک را می پسندند.عکس مون لایت را در زیر مشاهده می فرمایید:

مووی لایت

مووی لایت یکی دیگر از انواع هایلایت مو است که با ایجاد رنگ های شاد در لابه لای موها ظاهری فانتزی به موها می دهد.این تکنیک در بین افراد تنوع طلب طرفداران بی شماری دارد .برای انجام این تکینک آرایشگر مستطیل بالای سر را به طور کامل دکلره کرده و به هفت قسمت افقی تقسیم می کند.اکنون هر یک از این هفت مستطیل با رنگ های شاد و فانتزی از قبیل نارنجی، بنفش، آبی، صورتی، سبز و… رنگ آمیزی می شوند.به علت استفاده از رنگ های شامپویی در تکنیک مووی لایت ،ماندگاری این تکینک بر روی سر بسیار پایین بوده و معمولا پس از چند بار شستشو کمرنگ می شوند.

هاف لایت

هاف لایت در لغت به معنای نصف روشن و نصف تیره می باشد .برای انجام این تکینک نصف موها روشن رنگ آمیزی شده و نصف باقی موها تیره می شوند. در واقع آرایشگر به تناسب قد موهای فرد از انتهای موها به اندازه نصف موها دکلره کرده و نصف باقی مانده رابا رنگ تیره رنگ آمیزی کرده و در صورت تیره رنگ بودن به حالت خود باقی می گذارد.

استروبینگ لایت

استروبینگ لایت یکی دیگر از تکنیک های هایلایت مو است که علاوه بر جدید تر بودن به نسبت تکنیک های قبلی عامل مهمی در خوش حالت شدن ،پر حجم شدن و درخشنده تر شدن موها به شمار می رود.در این تکینک با استفاده از تکنیک سایه و روشن قسمت ریشه موها را بلوند تیره نموده و قسمت نوک انتهایی موها بلوند روشن و خامه ای می شود.پس از انجام این تکینک افرادی که از روبرو به شما نگاه می کنند موهای شما را پرپشت و خوش حالت مشاهده می کنند.

سامبره مو

سامبره ( Sombre ) یکی از زیر مجموعه های تکنیک آمبره است که ترکیبی از آمبره و بالیاژ به شمار می آید.این تکنیک جدید تر از آمبره بوده و دقیقا عکس آن می باشد .در این تکنیک ریشه موها روشن شده و انتهای موها به رنگ تیره رنگ آمیزی می شود .این تکنیک به علت کاهش اختلاف میان تیرگی و روشنی رنگ مو جلوه طبیعی تر و ملایم تری بر خلاف آمبره به موها داده وجذابیت و زیبایی بیشتری در موهای شما به وجود می آورد.

کالر ملتینگ

کالر ملتینگ روشی برای رنگ کردن مو در خانم های جوان است که نحوه انجام آن تا حدودی مشابه با تکنیک آمبره و سامبره مو بوده و تنها تفاوت آن استفاده از سه رنگ یا بیشتر برای ایجاد سایه ها و موج ها در لا به لای موها می باشد.ترتیب تیرگی و روشنی در ساقه یا ریشه در این تکینیک نسبت به دیگری برتری نداشته و از هر رنگی می توان در ریشه و یا ساقه استفاده نمود. مدت ماندگاری کالر ملتینگ بسته به رنگ انتخابی بوده و در زمان رشد ریشه موها باید نسبت به ترمیم کالرملتینگ اقدام نمود.

روش کلاسیک

در این روش رشته های مختلفی از تمام قسمت های موی سر در حجم کم یا زیاد انتخاب شده و از ریشه دکلره می شود . این روش هایلایت مو باعث پر تر بنظر رسیدن موها شده و از آنجایی که چربی کف سر توسط مواد دکلره گرفته می شود مناسب کسانی است که از چربی بیش از حد موهای خود رنج می برند.

روش کلاسیک
روش کلاسیک

روش برزیلی

هایلایت برزیلی برای تاکید بر زیبایی طبیعی موها و چهره انجام می شود . در این روش تارهایی از مو به صورت تصادفی از نقاط مختلف سر جدا شده و دکلره یا رنگ می شود . با توجه به اینکه در این روش تارهای مو از ریشه رنگ یا دکلره نمی شوند مورد حمله مواد شیمیایی قرار نگرفته و آسیب نمی بینند در نتیجه این روش مناسب افرادی است که موهای کم حجم با تارهای نازک دارند.
پس از اعمال این روش ، موها شاداب تر و حجیم تر می شوند .

روش برزیلی
روش برزیلی

هایلایت مو ونیزی

این روش هایلایت شامل روشن کردن رشته های مو است. تفاوت آن با هایلایت مو کلاسیک در این است که هنگام رنگ کردن، از ترکیباتی استفاده می شود که 2 الی 3 تناژ روشن تر از رنگ طبیعی مو هستند. تکنیک ونیزی برای افرادی با موهای تیره چشمگیرتر به نظر می رسد.

هایلایت مو ونیزی
هایلایت مو ونیزی

روش فرانسوی

در روش فرانسوی فقط از رنگ های بدون آمونیاک برای هایلایت کردن مو استفاده می شود. در این روش هم می توان بیشتر موها را جدا و رنگ کرد و هم می توان هایلایت هایی را با روشن کردن رشته های نازک مو ایجاد کرد .

روش فرانسوی
روش فرانسوی

هایلایت کردن مو به روش کالیفرنیا

در روش کالیفرنیا رشته های مو به گونه ای رنگ می شوند که اثر موهای سفید شده از آفتاب ایجاد می شود. هایلایت کالیفرنیایی به ویژه برای خانم های جوان با موهای روشن چشمگیر به نظر می رسد. در این روش ، موها درخشان تر و حجیم تر می شود.

هایلایت کردن مو به روش کالیفرنیا
هایلایت کردن مو به روش کالیفرنیا

هایلایت با رنگ

انتخاب این روش هایلایت ، یک تصمیم جسورانه بوده و بیشتر مناسب برای دختران خلاقی است که عادت دارند در کانون توجه باشند. در این مورد، از رنگ های فانتزی و خاصی مانند صورتی، بنفش، قرمز، آبی برای ایجاد سایه روشن در موها استفاده می شود. اما باید توجه داشته باشید که هایلایت کردن مو با رنگ های فانتزی رنگ نیاز به اصلاح مکرر دارد. زیرا رنگ های فانتزی در عرض 2 الی 3 هفته و پس از چند بار شستشو از بین می روند.

هایلایت با رنگ
هایلایت با رنگ

هایلایت کردن مو با کنتراست زیاد

ماهیت تکنیک این روش این است که رنگی که برای هایلایت انتخاب می شود کاملاً متفاوت از رنگ طبیعی موها است. این روش یک راه حل عالی برای افرادی با موهای تیره است که قصد دارندظاهر موهای خود را بکلی تغییر دهند .

بالیاژ

به مدرن ترین و طبیعی ترین تکینیک هایلایت مو که در آن رنگ آمیزی مو بدون فویل و یا کلاه صورت می پذیرد بالیاژ ( Balayage )گفته می شود .بالیاژ در لغت به معنای مش در هوای آزاد می باشد و در عمل تکنیکی است که با ایجاد سایه های ملایم و طبیعی در بین موها سبب پرحجم شدن و ایجاد یک نما و جلوه سه بعدی در موها می شود.این تکینک برای انواع موهای بلند و کوتاه قابل اجرا بوده و باعث تیرگی در ریشه موها و روشنی در انتهای موها می شود.بنابراین در صورت رشد موها تازگی خود را از دست نداده و می تواند تازگی و زیبایی خود را بدون نیاز به ترمیم مداوم حفظ نماید.

بالیاژ
بالیاژ

آمبره

اگر این روزها سری به سالن های آرایشی زده باشید می بینید که بازار آمبره کردن موها بسیار داغ است و این تکینک طرفدارای بی شماری را به خود اختصاص داده است .آمبره ( Ombre ) در لغت به معنای سایه بوده و به همین دلیل این شیوه رنگ کردن مو و ترکیب رنگ آمبره با ایجاد تنالیته ای مواج در بین موها سبب می شود تا بخش پایینی موها از قسمت های بالایی موها روشن تر به نظر برسد.برای انجام آمبره بهتر است از سایه هایی به رنگ طبیعی چهره ،مو و چشم استفاده کنید .در فول گرم سال از رنگ های روشن تر و زنده تر استفاده کرده و در فصول سرد سال از سایه های خاکستری و رنگ های سرد استفاده کنید.

آمبره
آمبره

نحوه هایلایت کردن موها

1. فویل را به صورت نوارهای مستطیلی شکل برش دهید. اندازه این نوارها باید کمی بزرگتر از طول موها باشد.
2. موها را به چند قسمت تقسیم کنید و آنها با سنجاق یا گیره سر جدا از هم نگه دارید.
3. یک رشته نازک مو را جدا کنید، زیر آن فویل بگذارید.
4. ترکیب رنگ را بر روی رشته موهای جدا شده بمالید، فویل را از وسط تا کنید، در طرفین ببندید تا رنگ روی بقیه موها قرار نگیرد.
5. همین اقدامات را برای بقیه رشته های مو ادامه دهید.
6. مدت زمانی که رنگ باید روی رشته های مو بماند تا به نتیجه مطلوب برسد متفاوت است ، اما معمولا 10الی 15 دقیقه طول می کشد تا موها به اندازه دو تناژ روشن شود. در موهای تیره، این مدت زمان باید بیشتر و چیزی حدود -30 تا 40 دقیقه شود.
در پایان زمان، باید فویل را بردارید، موهای خود را با شامپو مخصوص موهای رنگ شده و نرم کننده کننده کاملا بشویید.

مش بهتر است یا هایلایت؟

قبل از انجام هایلایت مو رعایت چه نکاتی ضروریست؟
استفاده از محصولاتی مانند ژل ،سرم و یا ماسک مو بر روی موها ممنوع است.
موهایتان را تمیز بشویید تا موهایتان تمیز بوده و عرق کرده نباشد.
عکس رنگ مویی را که دوست دارید با خود به آرایشگاه ببرید و درمورد آن با آرایشگر خود مشورت کنید.
اگر قصد کوتاه کردن موهایتان را دارید حتما این کار را قبل از هایلایت کردن و یا رنگ کردن موهایتان انجام دهید.

نتیجه گیری
اکنون که با تمامی تکنیک های هایلایت مو آشنا شدید بهتر می توانید نسبت به انتخاب تکنیک مناسب با فرم چهره و موهایتان اقدام نمایید .اگر چه سلامت وب توصیه می کند جهت حفظ سلامت و زیبایی طبیعی موها تا حد ممکن از رنگ کردن موها و یا دکلره کردن آن ها خودداری نمایید اما در صورت علاقمندی به هایلایت مو با مراجعه به یک سالن آرایشی معتبر و استفاده از مواد و لوازم مرغوب می توانید بهترین هایلایت مو را بر روی موهایتان عملی نموده و با ایجاد تغییری اساسی در ظاهر چهره و موهایتان در سال جدید منحصر بفرد و زیباتر از قبل دیده شوید .

آموزش آرایشگری با اعطای مدرک معتبر فنی و حرفه ای

آموزشگاه آرایش و پیرایش ماهدیس ، برگزار کننده دوره های مختلف آرایشگری از مبتدی تا فوق حرفه ای ، با 30 سال سابقه

✵ اعطای مدرک معتبر فنی و حرفه ای برای استخدام یا تاسیس سالن زیبایی
✵ اعطای مدرک قابل ترجمه و معتبر بین المللی برای مهاجرت

برای مشاوره و اطلاع از شرایط دوره ها با ما تماس بگیرید (کلیک کنید)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *