آموزشگاه ماهدیس

6 تاثیر ماساژ بر بدن و سلامتی

فواید ماساژ برای بدن یک امر بدیهی است . ماساژ بدن ، یکی از خوشایندترین و مفیدترین اعمالی است که در صورتی که تکنیک های آن به درستی اجرا شود تاثیر مفیدی بر تمام اندام ها و بافت های بدن دارد و به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند.

ماساژ چیست؟

بطور کلی ماساژ یکی از قدیمی ترین ابزارهای درمانی است که به مرور زمان تغییراتی در آن ایجاد شده تا فواید بیشتری به همراه داشته باشد و علاوه بر اثرات فیزیکی باعث اثرات مفید روانی نیز شود.
امروزه ماساژ یک نوع درمان است که شامل مجموعه ای از تکنیک های متنوع است که اساس آن بر اساس حرکات و فشار دست روی سطح بدن می باشد که تاثیر مکانیکی ایجاد نموده و با اهداف درمانی یا پیشگیری از برخی مشکلات انجام می شود.
این روش برای ایجاد آرامش، تحریک و توانبخشی به قسمت های مختلف بدن، کمک به بهبود انعطاف پذیری عضلات ، بهبود گردش خون و در نتیجه کاهش استرس طراحی شده است.
مطالعات نشان داده که ماساژ هم برای پوست و عضلات و هم برای سیستم گوارشی سیستم عصبی و سیستم تنفسی مفید است در تولید و عادی سازی هورمون ها مثبتی دارد و همچنین می‌تواند بطور مستقیم بر خلق و خوی افراد تاثیرات مثبت بگذارد.

فوائد ماساژ بر نواحی مختلف بدن شامل چیست؟

1 . اثرات روی پوست

از طریق ماساژ پوست حالت ارتجاعی ، سفتی و انعطاف پذیری به دست می‌آورد.
تحت تاثیر ماساژ سلول های ‏اپیتلیال لایه برداری شده و با بهبود گردش خون و کاهش لایه چربی زیر جلدی ، پوست خاصیت الاستیک پیدا می کند.

2. اثرات بر روی سیستم اسکلتی عضلانی

ماساژ فعالیت ماهیچه ها را تحریک نموده و به نوبه خود گردش لنفاوی و وریدی را افزایش و بهبود می بخشد و باعث دفع مواد زائد یا سموم از بدن می شود. علاوه بر این، بهترین روش برای رفع خستگی عضلانی ناشی از استرس ، ورزش زیاد یا خستگی است.

3. اثرات ماساژ بر گردش خون

ماساژ باعث تسهیل حرکت خون و لنف در بدن می شود.

4. تاثیر بر سیستم گوارش

ماساژ، ماهیچه های روده را تحریک نموده و روند هضم را بهبود می بخشد .در نتیجه تخلیه مدفوع را تسهیل می کند و به عنوان یک روش درمانی برای افراد مبتلا به یبوست در نظر گرفته می شود.
ماساژ باعث تحریک متابولیسم شده که باعث می‌شود متابولیسم لیپید، تعادل اسید و باز بهبود یابد و به کاهش وزن و از بین رفتن سلولیت کمک می کند.

5. اثرات ماساژ بر روی سیستم عصبی

ماساژ می تواند یک اثر آرام بخش بر روی سیستم عصبی مرکزی و محیطی ایجاد کند که به تسکین درد کمک می کند.
حالت روانی، عاطفی و خلق و خو پس از یک دوره انجام ماساژ بهبود می یابد، زیرا گردش خون مغز افزایش یافته که این مسئله کار سیستم عصبی را بهبود می بخشد‌

6. اثرات ماساژ بر روی عضلات

هم برای افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند و هم کسانی که ورزش نمی کنند انجام ماساژ یک تکنیک برای بهبود کشش عضلانی است. مهمترین مزیت این کار این است که بدون انتشار ناخوشایند اسید لاکتیک و درد گرفتن عضلات می باشد. انجام ماساژ باعث بازیابی عملکرد عضلات پس از تمرینات فشرده، بهبود تحرک مفاصل ، دفع اسید لاکتیک ، تحریک جریان خون و عضلات می شود. فواید ماساژ برای زنان در تاثیر آن بر انقباض و آرامش عضلات شناخته شده است.
به طور کلی ماساژ باعث ترمیم عضلات خسته، افزایش کارایی و انعطاف پذیری آنها و تقویت رباط ها می شود.

6 تاثیر ماساژ بر بدن و سلامتی
6 تاثیر ماساژ بر بدن و سلامتی

سایر تاثیرات ماساژ

ماساژ فواید بیشماری برای بدن دارد که از طریق اعمال آن می‌توانیم به این فواید دستیابیم . از جمله فواید ماساژ بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– ماساژ با کاهش دادن سطح کورتیزول بدن یا همان هورمون استرس، استرس جسمی و روحی را تسکین داده و باعث کنترل اضطراب و افسردگی می شود.
– ماساژ ، با افزایش گردش خون و همچنین کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون ماهیچه ها را منقبض و شل می کند.
– به تسکین درد و تنظیم و کاهش تنش فیزیکی کمک می کند.
– ماساژ باعث بهبود توانایی به خواب رفتن می شود.
– توسط ماساژ می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت نمود.
– یکی از فواید ماساژ این است که با بهبود گردش خون لنفاوی، التهاب را کاهش میدهد.
– ماساژ می‌تواند باعث کاهش سردرد شود
یکی دیگر از فواید ماساژ برای بدن این است که ماساژ ضد سلولیت است. اما برای دست یافتن به این فایده علاوه بر جلسات ماساژ باید رژیم غذایی و رژیم نوشیدنی را نیز رعایت کنید . زیرا سلولیت بیماری نیست بلکه یک اختلال متابولیک است و باعث احتباس لنف در سلول ها می شود و از این رو منجر به ایجاد پوست پرتقالی می گردد.

کدام نواحی بدن به ماساژ بیشتری نیاز دارد؟

هنگام انجام ماساژ، درمانگر باید ملایم برخورد نموده و به تدریج فشار یا نیرو را در حرکات خاصی تا جایی که فرد احساس درد نکند افزایش دهد. ماساژ نباید به صورت حرکات ناگهانی یا شدید باشد زیرا باعث نتیجه معکوس می شود.
نواحی که معمولاً به ماساژ نیاز دارند شامل نواحی گردن ،کمر و پشت هستند.
با توجه به اینکه استرس و اعصاب در گردن و کمر بیشتر بوده و از طرف دیگر کمر بیشتر تحت تاثیر حرکات ضعیف یا حمل وزنه های نامناسب قرار می گیرد انجام ماساژ بر روی این نواحی می تواند تاثیرات مفیدی داشته باشد.

برای شرکت در دوره آموزش ماساژ در کرج << فقط خانم ها >> ، با آموزشگاه ماهدیبس تماس بگیرید .

آموزش آرایشگری با اعطای مدرک معتبر فنی و حرفه ای

آموزشگاه آرایش و پیرایش ماهدیس ، برگزار کننده دوره های مختلف آرایشگری از مبتدی تا فوق حرفه ای ، با 30 سال سابقه

✵ اعطای مدرک معتبر فنی و حرفه ای برای استخدام یا تاسیس سالن زیبایی
✵ اعطای مدرک قابل ترجمه و معتبر بین المللی برای مهاجرت

برای مشاوره و اطلاع از شرایط دوره ها با ما تماس بگیرید (کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *